A kosarad jelenleg üres.

Adj hozzá termékeket!

ÖSSZESEN
0 Ft

A végösszeg a szállítás költségét, illetve MPL szállítás esetén a csomagolási költséget nem tartalmazza.További információ

  • Népszerűség szerint
  • Ár szerint növekvő
  • Ár szerint csökkenő
  • Egységár szerint növekvő
  • Egységár szerint csökkenő
  • Termék neve A-Z
  • Termék neve Z-A

Szűrések

Elfogyott, vagy kipróbálnál egy másik típust? Pelenkát is rendelhetsz online a GRoby-tól! A kezdő, leginkább első gyermekes szülőknek sokszor okoz fejfájást a megfelelő pelenka kiválasztása. Előfordul, hogy sokféle típust, fazont is kipróbálnak mielőtt rálelnek az igazira. Való igaz, hogy nincs általános recept, sajnos a tapasztalat számít, így az újdonsült szülőknek mindenképpen át kell mennie ezen az időszakon.

A pelenkázás kérdésköre éppen ezért gyakran már korán a gyermekvárás időszakában figyelmet kap. A babát várva gyakran érdeklődünk ismerőseink körében, melyik a legjobb pelenka, milyen a legjobb megoldás? Egyáltalán mekkora kell? Valószínű, hogy párat tényleg ki kell próbálni ahhoz, hogy a biztosan jó megoldást megtaláljuk. Persze ez a baba méreteitől, születési súlyától is függ.

De hogyan is kezdődött a pelenka sztori? Mit használtak régen? Mi, vagy ki forradalmasította a pelenka használatot? Az, hogy újszülötteinkre tegyünk bármilyen pelenkaszerűséget, igen régre nyúlik vissza, mondhatni, már az ősidőkben próbáltak a törzsi társadalmak különféle módszereket. Régen egyes indián törzseknél az anyák frissen szedett fűcsomókkal, mohával bélelték ki az állati bőrből készült pelenkahuzatot. Az ókori egyiptomiak, az aztékok, vagy a rómaiak a régészeti leletek alapján már abban a korban megemlítik a pelenka használatát. Viszont az is érdekes, hogy az afrikai és ázsiai országokban a múltban a picikre nem adtak pelenkát, ahogy ez most sem ez jellemző, hiszen a gyermekek már nagyon korán, 8-9 hónapos korukban megtanulják a bili használatát. Persze minden korban megjelent az igény a pelenkázásra, és ez minden szülőt érintett, státusztól függetlenül. Amint az anyagok készítése profibb módon zajlott, az újszülöttek és a szülők is kissé komfortosabban érezhették magukat. Az iparosodás eredményeképpen az 1800- as években, az már négyzet alakúra szabott vászonnal rendezték a picik kis és nagydolgait. A vászon a rögzítéséhez pedig biztosítótűket használtak, ami azért valljuk be nem túl kényelmes és még balesetveszélyes is. De az anyag folyton átszivárgott, így kiütést, bőrproblémát okozott a vászonpelenka hordása a kicsik számára. Tehát ez a korai textil pelenka gyakran terjedelmes és kényelmetlen volt, ráadásul gyakran kellett tisztítani és cserélni is.

A 19. században viszont megjelent a modern textilpelenka. Azért ez a megoldás már kényelmesebb és biztonságosabb is volt. Ez az újítás egy téglalap alakú ruhadarabból állt, biztonsági csatokkal, amelyek a helyén tartották. De mosást, tisztítást ugyanígy meg kellett oldani. Amint a baktériumok, gombák, vírusok mikroszkopikus felfedezése napvilágot látott, a pelenkakiütés kérdése is fontosabbá vált. A 20. sz. elején éppen ezért már felforralt vízben főzték ki a textilpelenkákat. Az újdonsült anyukáknak, de a többgyerekes szülők szempontjából is érthető, hogy a szövetpelenkák népszerűsége a 20. század közepén az eldobható pelenkák megjelenésével hanyatlásnak indult. Ezek az új pelenkák olyan szintetikus anyagokból készültek, amelyek jobban szívták és tartották a nedvességet, kevésbé voltak terjedelmesek, mint a hagyományos textilpelenkák. Ráadásul nem igényeltek gyakori mosást és cserét, ezzel pedig egyszerűbbé tették a kisgyerekes családok életét.

Az eldobható pelenka megjelenése Az eldobható pelenka az 1940-es évek elején robbant be a köztudatba és világszerte megváltoztatta a pelenkázási szokásokat. Sokkal egyszerűbbé és higiénikusabbá tette az egész folyamatot. Az eldobható pelenka első prototípusa lényegében hagyományos szövetpelenka volt, melyre egy műanyag bevonat került, az addig rögzítésre használt biztosítótűket pedig felváltották a praktikus műanyag kapcsok. Egyesek szerint Marion Donovan 1950-ben szabadalmaztatta az első vízzáró pelenkaborítást, melynek prototípusát állítólag zuhanyfüggönyből készítette saját kislányának. Mások 1948-ra datálják az eldobható pelenka feltalálását és Valerie Hunter Gordon nevéhez kötik. A 60-as években rohamosan fejlődött a pelenkapiac, az egyre korszerűbb technológiák jóvoltából folyamatosan újabb és újabb megoldások születtek. Az ezt követő évtizedekben folyamatos kísérletek és innováció mentén igyekezett az ipar kiszolgálni a kicsik és az anyukák igényeit. Megjelent a tépőzár, mint korszakalkotó és biztonságos megoldás, maximalizálva lett a nedvszívó képesség és a kórokozók elleni védelem. Ma már nedvességjelző csík is jelzi, ha pelenkát kell cserélnünk. Ráadásul a mai modern pelenkák kialakítása szinte teljesen igazodik a kisbabák anatómiájához. Méretekben is igen nagy a választék, hiszen az újszülöttekre való peluson kívül mini, midi, maxi, junior és még annál nagyobb méret is rendelkezésre áll. Érdemes kitapasztalni a különböző méreteket, formákat, kialakításokat, mert nem mindenkinek ugyanaz jön be. Ráadásul van, aki az eldobható pelenkák közül is textilesebb, natúrabb anyagokat részesíti előnyben, amelyeket talán többször kell cserélni, de sokkal kíméletesebbek a baba bőréhez.

De a pelenka fejlődése nem áll meg. A környezettudatosság egyre nagyobb térnyerésével azeldobható pelenkák több mint 20 éves egyeduralma megszűnni látszik. A mosható pelenkák megjelenése fenntarthatóbbá teheti a pelenkahasználatot. Az öko pelenka pedig szintén viszonylag új találmány, amely ötvözik az eldobható pelus kényelmét, az ökológiai lábnyom csökkentésével. Gyártása során nagyobb hangsúlyt fektetnek a fenntartható gazdálkodás szempontjaira, a természetes anyagok használatára, valamint arra törekednek, hogy ne legyen benne semmilyen allergén.

Az eldobható pelenka előnyei közé sorolható, hogy nagyon praktikus, jó a nedvszívó képessége, egyszerű cserélni. Hátránya lehet viszont a környezetünkre gyakorolt terhelés.