A kosarad jelenleg üres.
Adj hozzá termékeket!
A végösszeg a szállítás költségét, illetve MPL szállítás esetén a csomagolási költséget nem tartalmazza.További információ
Szószok, mártások és dresszingek a GRoby online kínálatában! Húsokhoz, salátákhoz, különféle ételekbe tökéletes azoknak, akik szeretik a finom ízeket. A ketchup és majonéz örök kedvenc, virslihez, hamburgerhez, vagy sült krumplihoz szuper mártogatós szósz. A salátadresszingek pedig ízlésünk és a saláta összetétele alapján választható. Natúr és fűszeresebb ízek kedvelői is megtalálhatják kedvencüket a kínálatban.
A klasszikus mártások francia eredetűek, maga a mártás a francia „sauce” szóból származik. A francia alapmártásokat a helyi kulináriában nagyon komolyan veszik, a séftanoncok is ezekkel az alapokkal kezdik a szakácstudomány elsajátítását. A négy francia alapmártás alapvető kritériumait a 19. században határozták meg. Az első a besamel, amelyet más néven tejmártásként is szoktak emlegetni. Sokféle ételhez használják, főképp fehér húsokhoz, zöldségekhez, de a lasagne-ba is tesznek besamelt. Ez a világos, vajas mártás fehérborssal, sóval és szerecsendióval készül.
A másik alapmártás a velouté, másnéven bársonyos mártás, amely egy világos, vajas rántás alaplével felöntve. Csirke és halételek remek kiegészítője, ez a sóval és fehérborssal ízesített mártás.
Ismert és szintén az alapmártások egyike a hollandi mártás (avagy felvert mártás). Ennek készítése már komolyabb körültekintést igényel, ugyanis a mártás alapja a tojássárgája, amelyet tejszínnel vízgőz felett kell felverni. Ehhez olvasztott vajat és citromlevet adnak, majd cayenne borssal ízesítik. Kiváló szárnyas és halételekhez.
A barnamártás, azaz spanyol mártás készítése hosszú időt vesz igénybe, akár 6 órán át is tarthat. A mártáshoz lepirított csontokból, zöldségekből, fűszerekből alaplevet főznek, majd leszűrik. Paradicsompürét és vörösbort tesznek hozzá és karamellizált cukrot, amelyet óvatosan kevergetve egy vajas lisztes rántáshoz öntenek. Általában vörös húsokhoz, vadételekhez, libamájhoz tálalják.
A majonéz eredete igen izgalmas és többféle elmélet is kering arról, honnan származik. Például a nyugat-franciaországi Bayonne városa magának tulajdonítja ezt a szószt. Úgy tartják, hogy a majonéz az ún. bayonnaise mártás (egy helyi specialitás) egyik módosulata. Egy szintén Franciaországhoz kötődő másik teória szerint a majonéz Les Mayons településéről indult világhódító útjára. Állítólag Richelieu hercegnek nagyon ízlett és ő vitte tovább, tette népszerűvé ezt az ízletes szószt. A következő elmélet szerint még mindig Franciaországban maradunk. Sokak szerint a majonéz az 1756-os, francia Mahón városában vívott csata győzelmi eledele. Itt is fontos szerepet játszik Richelieu herceg, pontosabban az ő séfje, aki tejszínből és tojásból készített szószt, azonban amikor a tejszín elfogyott, olívaolajjal helyettesítette. Az így készült nagyon sikeres kulináris művet „Mahonnaise” - nek nevezték el. Ami a legvalószínűbb, hogy a mahóni bevándorló szakácsok közreműködésével terjedt el az étel, először Amerikában. A történet szerint később egy gépelési hiba miatt alakult át az elnevezés mayonnaise-re. Az első írásos nyommal egy 1841-ben készült, minnesotai szakácskönyvben már mayonnaise néven találkozhatunk.
A ketchupról is azt gondolnánk, hogy biztosan egyszerű története van és egyenesen Amerikából jött hozzánk. Ráadásul a fermentáláshoz is köze van! Azt tudjuk, hogy már az ókori időkben is főztek zöldségmártásokat, szóval a ketchup története igazán régre nyúlik vissza. Az első ketchup pedig meglepő módon Kínában készült. A fermentálást Kínában ősidőktől alkalmazták és főként különböző halak tartósítására használták. Csak ezt követően jöttek a zöldségek, hüvelyesek, mint például a bab. Az 1600-as években az angol és holland hajósok magukkal vittek a ketchup-okból (ke-tchup vagy ke-tchiap kínaiul) és meglepődve tapasztalták, hogy ezek az ételek nem romlanak meg. Ráadásul finom az ízük is. Ennek következtében a ketchup hamar népszerű lett Angliában, ahol gombából és osztrigából készítették el a hazai ketchupokat, ugyanis ekkor még nem terjedt el annyira a paradicsom.
Ma már alapvetőnek tekintjük, hogy a ketchup paradicsomból készül. Ám ez leginkább az 1800-as évekbeli amerikaiaknak köszönhető. Az első gyári körülmények között készített ketchup-ok „atyja” dr. John Cook Bennett gyógyszerként (elsősorban emésztési problémákra gyógyírként) hirdette és adta el a terméket. Ennek persze semmilyen tudományos alapja nem volt, de jól kihasználta a paradicsom körüli felhajtást. Méghozzá sikeresen, mert nagyon népszerű lett ez a sűrűre főzött fűszeres szósz, ami ekkor más édes volt. Ekkor már nem az iparosodásnak köszönhetően érlelés helyett más tartósítási eljárásokat alkalmaztak, így a ketchup visszakerült az élelmiszeriparba, persze kicsit másként. A Heinz gigamárka megjelenésével pedig a többi már történelem. Ha már a ketchup szóba került, különféle paradicsomszószok is találhatók a GRoby online kínálatában, amelyek olaszt tésztákhoz, pizzához tökéletes alapok lehetnek. A sűrűbb szószok jók lehetne egy finom chili con carne-hoz is!
A torma vagy a majonézes torma is szuper kiegészítője lehet egy-egy ételnek. Leginkább sonkához, virslihez esszük, de a majonézes torma például a lazachoz is kiváló.
A mustár szintén nagyon népszerű, mert húsokhoz de ízesítésre is tökéletes, ha pikánsabb ételekre vágyunk.
Az olaszos pestok fogyasztása pedig kifejezetten egészséges, ráadásul jól passzolnak tésztához, ciabattához, vagy focacciahoz is.
Ebben a kategóriában megtalálod a mustárt, ketchupot, majonézt, tormát, paradicsom szószt, salátaöntetet, barbecue szószt, worcestershire szószt.
Márkák tekintetében pedig az Aranyfácán, Latinum, Univer, Kühne, Dawtona, Kotányi, Barilla, Heinz, Kikkoman közül válogathatsz.