A kosarad jelenleg üres.
Adj hozzá termékeket!
A végösszeg a szállítás költségét, illetve MPL szállítás esetén a csomagolási költséget nem tartalmazza.További információ
Válassz gluténmentes termékeket a GRoby online kínálatából. Velünk megvalósíthatod gluténmentes diétádat, bármilyen alapanyagra, késztermékre, rágcsálnivalóra, is vágysz, nálunk biztosan megtalálod! Gluténmentes étrend esetén sem kell lemondanod a különböző finomságokról, vagy kedvenc ételeidről, nézd végig kínálatunkat!
A gluténérzékenység ma már sok embert érint, éppen ezért az élelmiszeripari gyártók is felismerték, hogy jó, ha szélesítik termékpalettájukat gluténmentes változatokkal.
Mit is értünk gluténérzékenység alatt?
A glutén egy összetett fehérje, amely gliadinból és gluteninből áll. A gluténérzékenységet tulajdonképpen az egyik összetevő, a gliadin okozza.
A gluténérzékenységnek több fajtája is létezik, ezért csak alapos kivizsgálás után kerülhet sor a megfelelő diéta kiválasztására. Mivel a tünetek nem egyértelműek, ezért folyamatosan kutatják ezt a betegséget. A cöliákiás gluténérzékenység például egy öröklődő autoimmun betegség, amikor a szervezet saját magát is megtámadja, mert nem tudja megkülönböztetni az idegen sejteket a sajátjától. A diagnosztizált cöliákiásokra sajnos nagyon szigorú gluténmentes étrend vár annak érdekében, társbetegségek kialakulásának megakadályozása miatt. Még ugyanazon edényeket sem lehet otthon használni a gluténos és gluténmentes ételek készítésére, tálalására. Erre a betegségre nem létezik gyógymód, a cél, hogy kordában lehessen tartani a szigorú diéta mellett. A nem cöliákiás gluténérzékenység megállapítása nem egyszerű, mivel a tünetei nagyon hasonlóak a cöliákiás típushoz. Többnyire a nem cöliákiás glutén szenzitivitás enyhébb lefolyású, nem jár társbetegségekkel, és nem károsítja a vékonybél falát. Leginkább felnőttkorban fordul elő és a statisztikák szerint több embert érint. Ahhoz, hogy ezt a betegséget diagnosztizálni tudják, legalább 2-6 hónapig kell eliminációs (bizonyos ételek kizárása) étrendet tartani.
Miért alakul ki manapság olyan sok embernél gluténérzékenység? Ezt a most is sokan kutatják, de alapvetően két okra vezethető vissza. Egyrészt a megnövekedett gabonafogyasztás fokozott gluténterhelést jelent, aminek hatására olyanok is gluténérzékennyé váltak, akiknél a kisebb mennyiség fogyasztása nem okozott problémákat. Ráadásul ma már nemcsak gabonatermékekben, hanem sok más ételben is található glutén. Másrészt a mai gabona már nem olyan minőségű és mennyiségű glutént tartalmaz, mint 50-100 évvel ezelőtt. Mind a két pont fontos szerepet játszik a gluténérzékenység növekvő térhódításában, de szerencsére most már rengeteg alternatív lehetőség van a gluténtartalmú ételek kiváltására.
Melyek a gluténérzékenység tünetei felnőtt korban? A cöliákiás gluténérzékenységnél a vékonybél bélbolyhai elsorvadnak, ezért a bevitt táplálék nem szívódik fel hatékonyan. Ez egy felszívódási zavar, amely a zsírok felszívódását érinti a legjobban és jellemzően ezek okozzák a klasszikus tüneteket. Az örökletes gluténintolerancia tünetei akár már csecsemőkorban is jelentkezhetnek hasmenéssel, hasi fájdalmakkal és a fejlődés elmaradásával. Ha csecsemőkorban nem is, de a gluténtartalmú ételek bevezetését követő pár hónapban biztosan megjelennek a tünetek. Csecsemőknél és fiatal gyermekeknél jellemző tünet a kidomborodó has, a gázos belek. A felnőtteknél jellemző tünetek: hasmenést, gyakori székelést, hányingert, hányást, puffadást, ezek tükrében pedig a kezeletlen cöliákia sok esetben kóros soványsághoz is vezethet. De előfordulhat ingerültség, alvászavar, fáradékonyság, gyengeség is, amelyek szintén lehetnek figyelmeztető jelek. Noha meglepő lehet, de bőr-, ideg- és nőgyógyászati tünetek is utalhatnak gluténérzékenységére, vagy annak valamely szövődményére, társbetegségére. Persze, minden esetben fontos az alapos orvosi kivizsgálás! Ha már megvan a diagnózis, ne ijedjünk meg, ma már tényleg rengeteg lehetőség van arra, hogy továbbra is teljes értékűen étkezzünk, mindezt gluténmentesen. De mit ehet egy gluténérzékeny? Napjainkban ma már a legtöbb ételre létezik alternatíva, még ha ízvilágban nem is tökéletesen egyeznek a hagyományos ételekkel, azért a gyártók igyekeznek hasonló élményt nyújtani. Sőt! Nagy előnye, hogy sok új alapanyaggal és étellel ismerkedhetünk meg, amelyek igazán finomak. A gabonafélék helyett köretként a quinoa-t, hajdinát, amarántot és kölest is. Ezekből általában liszt is kapható, amit lehet gluténmentes sütéshez-főzéshez használni.
Fontos tisztában lenni a fennálló érzékenységgel, konzultáljunk dietetikussal, aki akár mintaétrendet is készíthet nekünk. Ha már kialakultak társbetegségek, például laktózérzékenység, tejfehérje-érzékenység, akkor a diéta során ezeket is szem előtt kell tartani. Kezelhető a gluténérzékenység? Sajnos az örökletes autoimmun betegség, amit cöliákiás gluténérzékenységnek hívunk, gyógyíthatatlan. Szigorú diétával a tünetek enyhíthetők és megszüntethetők, de a betegség egy életen át fennáll, ezért folyamatos odafigyelés igényel.
Miért jó gluténmentes termékeket fogyasztani?
Akinél már diagnosztizálták a betegséget, egyértelmű, hogy gluténmentes diétát kell folytatni, ezért mindenképpen szüksége lesz ezekre a termékekre. A gluténmentes étkezés hátrányai akkor lényegesek, ha nincs intoleranciánk, de mégis ezt a fajta étrendet választjuk. Ugyanis a glutént is tartalmazó gabonafélékből előállított, teljes kiőrlésű élelmiszerek magas rosttartalmúak, és fontos vitaminokat, ásványi anyagokat is tartalmaznak.
Szerencsére valóban sok-sok étel, alapanyag választható itt nálunk is a GRoby online shopjában. Ha esetleg egy gyors vacsorát szeretnél, válaszd a gluténmentes virslit, vagy gluténmentes szósszal is készíthetsz tésztát, amely szintén kapható gluténmentes változatban. Gluténmentes felvágottak, májasok, főzőkrémek, rágcsálnivalók várnak választékunkban!
És hogy mik ezek? Találsz nálunk Füstli virslit, Nestlé Nesquik italport, párizsit, cukorkát, téliszalámit, tésztát, chipset, szószokat, csokikat, jégkrémet.